Rady ke zkouškám
Rady k přijímacím zkouškám
Pro rodiče
aneb jak pomáhat svým dětem před zkouškami
1. Popište svému dítěti nějaký Váš úkol z nedávné doby a na něm mu předveďte, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení nás provázejí celý život (shánění zaměstnání, bytu, manžela, manželky).
2. Zkuste si někdy od syna či dcery nechat vysvětlit nějaký příklad. Uvidíte, jaké jsou jeho učební problémy. Výkladem a vysvětlováním se člověk nejvíc naučí. Projevený zájem dodá energii do dalšího učení.
3. Popovídejte si se svým dítětem o budoucnosti a vysvětlete mu, že i neúspěchem u zkoušek život nekončí. Jsou další možnosti a jednu z nich lze vždy v případě neúspěchu zvolit.
4. Zajímejte se o to, jaké pokroky dělá Vaše dítě v přípravě.
5. Má-li Vaše dítě pocit, že potřebuje pomoc profesionála, zaplaťte mu doučování nebo mu dejte peníze na nákup učebních materiálů. Udělejte si čas a jděte do specializované prodejny a pomozte dítěti vybrat ty správné učebnice.
6. Maximálně podporujte své děti. Snažte se do nich vlít optimismus a zdravou sebedůvěru. I když na to někdy nevypadají, přijímací zkoušky je trápí a oni se jich dost bojí.
7. Do přijímacích zkoušek je daleko, ale už nastává správná chvíle, abyste začali uvažovat o vhodné střední škole a vhodném typu přípravy. S výběrem budoucí školy můžete ještě počkat. Probíhá etapa získávání informací ve škole, od kamarádů, od známých a názory se tříbí. Právě teď je pravá chvíle začít s přípravou. Příprava probíhá na mnoha frontách. Na základní škole, doma, ale dobré je vybrat také nějaký přípravný kurs. Nám se už více jak deset let osvědčují naše PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NANEČISTO. Snažíme se dostat do naší přípravy tyto faktory: maximální motivaci, rychlou zpětnou vazbu, intenzivní výuku bez časových ztrát, hravost a zábavnost, důraz na psychickou připravenost, sebejistotu, sebedůvěru. Kdo začne už teď, nemusí před zkouškami propadat panice.
Pro žáky a studenty
aneb jak se nejlépe připravit, nebát se a uspět
1. Nemyslete si, že přijímací zkoušky znamenají konec světa. Ať už se Vám bude dařit jakkoli, svět poběží dál a zase přijdou veselé dny a další postupné cíle a životní úkoly.
2. Pevně se rozhodni, jaký je Tvůj cíl. Proč ho chceš dosáhnout. Uvědomíš-li si, čeho chceš dosáhnout, lépe se Ti bude obětovat volno a snášet námaha v přípravě.
3. Lepší je každý den strávit nad přípravou 20 - 30 minut, než jednou týdně 2 hodiny. Pracuj aspoň poslední měsíc před přijímačkami pravidelně. Víc se naučíš a pravidelnost Tě uklidní, uvolní.
4. Vracej se k tomu, co jsi již prošel, prošla. Atlet taky netrénuje pokaždé na jiné dráze, lyžař nesjíždí pokaždé jiný kopec. Tím, že dokonaleji zvládneš jednu úlohu, vše v ní dokonale pochopíš, umíš najednou i všechny jiné jí podobné.
Věř tomu : OPAKOVÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI.
5. Velké tajemství : K PŘIJÍMACÍM ZKOUŠKÁM CHODÍ MARŤANI. Opravdu se u přijímacích zkoušek objeví spousta kluků a holek, jejichž odevzdané práce zejí prázdnotou. Ani smysluplná čárka, pokus. Jakoby nikdy nebyli ve škole. Jsem přesvědčen, že každý, kdo doleze k této radě není MARŤAN. Určitě jsi něco pro zdárné složení zkoušek udělal, udělala. Proti MARŤANŮM máš náskok. Neboj se, že budeš nejhorší, naopak, hodně toho umíš a dokážeš to všem předvést.
6. Zbytečně neděste sami sebe. Někteří z Vás vyhledávají ty nejobtížnější úlohy a straší se jimi. Prozradím Vám velké tajemství : TĚŽKÉ ÚLOHY KLIDNĚ NEMUSÍTE UMĚT, TY U PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK NEROZHODUJÍ. Školy si chtějí vybrat dobré studenty, nechtějí geniální matematiky. Pokud bezchybně zvládnete standard, máte vystaráno. Když zadáme na našich ZKOUŠKÁCH NANEČISTO nějakou dost obtížnou úlohu, přihlásí se jeden, dva, tři žáci, že to mají dobře, dalších 120 nic. To jsou úlohy, které není třeba zvládat. Přihlásí-li se půlka celé skupiny, je jasné, že to je úloha, ve které bych neměl chybovat.
KAŽDÁ BUDOVA SE STAVÍ OD ZÁKLADŮ, I BUDOVA NAŠICH MATEMATICKÝCH ZNALOSTÍ !!!
7. Naučte se mít radost z učení. Vím, že to vypadá jako blbost, ale i radost k učení se dá naučit. Vzpomeňte si, jak jste radostně zvládali první čísla, počítání do deseti, do sta, první písmena. Učení musíme věnovat čas, který bychom mohli strávit třeba u televize. Přesvědčíte-li se, že Vás studování vlastně baví, že získané poznatky za to stojí, máte z poloviny vyhráno.
8. Každá obava je k něčemu dobrá. Když se nebudeme obávat blížící se zkoušky, nebudeme se připravovat, nic se nenaučíme a zkouška moc dobře nedopadne.
NEBOJTE SE SVÉHO STRACHU - JE TO VÁŠ POMOCNÍK.